Dr. Ahmet Özyiğit 1981 yılında Kıbrıs'ın Mağusa ilçesinde dünyaya geldi. Özgen ve Dr. Savaş özyiğit'in üç çocuğunun en küçüğüdür.

1998 yılında lise eğitimini Türk Maarif Koleji'nde tamamladıktan sonra Amerika'nın Kansas eyaletinde ekonomi alanında lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sonrasında yine aynı bilim dalında doktora eğitimini tamamlayan Özyiğit, bu alanda birçok makale yayınlamıştır.

Sonraları tıp bilimine ilgi duymaya başlayan Özyiğit, University of Nicosia Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi aldı. Bu eğitimin yanı sıra Leeds Üniversitesi'nde Klinik Embriyoloji üzerine yüksek lisans sonrasında University of South Wales'den de Endokrinoloji alanında lisansüstü eğitim aldı.

Eklektik bir akademik geçmişe sahip olan Dr. Özyiğit, özellikle kilo verme, metabolizma ve sağlıklı yaşlanma üzerine klinik çalışmalarını sürdürmektedir. American Academy of Anti-Aging Medicine'in aktif üyesi olan Dr. Özyiğit, hastalarına anti-aging, kilo verme ve beyin fonksiyonu iyileştirici tedaviler uygulamaktadır.

PNOĒHayalinizde öyle bir metod canlandırın ki; vücudunuzun sağlık haritasını çıkarsın ve herhangi bir fitness ve sağlık hedefine ulaşmanız için kişiselleştirilmiş yollar sunsun. İşte PNOĒ budur. Solunum analizi teknolojisi sadece metabolik sağlığı ölçmekle kalmaz, vücudunuzun enerjiyi nasıl işlediğine dair detaylı bir tablo ortaya koyar. İster kilo vermek, ister atletik performansınızı artırmak, ister daha uzun yaşamak ya da sadece iyiliğinizi artırmayı hedefleyin, PNOĒ bilimsel olarak desteklenen içgörülerle bunu gerçekleştirmenizi sağlar.

PNOĒ, 10 dakikadan kısa bir süre içerisinde, metabolizma, hücresel fonksiyon, kalp ve akciğer sağlığı, yağ yakma verimliliği ve biyolojik yaş dahil olmak üzere hayati alanları değerlendiren 23 biyobelirteci, invazif olmayan bir şekilde, anında ve laboratuar çalışmasına gerek kalmadan analiz eder. Test esnasında cihazın içerisine normal nefes alıp verirsiniz. Bu süre içerisinde, cihaz nefesinizi analiz eder ve yaktığınız toplam kaloriyi ve yakıt kullanım verilerini (yağ veya karbonhidrat) rapor eder.

PNOĒ sisteminin uyguladığı metabolik testler, vücudunuzun gerek dinlenme gerekse farklı aktiviteler esnasındaki kalori yakma ve oksijen kullanma hızını ölçer.

Dinlenme Metabolik Hızı: Vücudunuzun dinlenme sırasında yaktığı kalori miktarı

Metabolik Verimlilik: Egzersiz sırasında vücudunuzun yaktığı kalori miktarı

VO2 Max: Egzersiz sırasında vücudunuzun kullanabileceği maksimum oksijen miktarı

PNOĒ ile sizin vücudunuza ve metabolik yapınıza özel bilgiler ve planlar elde edersiniz, böylece hedeflerinize sadece ulaşmakla kalmaz, onları aşarsınız.

PNOĒ testi dinlenme halinde veya egzersiz yaparken uygulanabilir. Her iki test esnasında belli başlı unsurlara bakılır. Genel anlamda dinlenme halinde olan test (RMR testi) bazal metabolizmanız ve bazal sağlığınız hakkında bilgi sunar. Aktivite halinde iken yapılan test ise spor süresince oksijen kullanımı ve yağ yakımı verimliliği ile ilgili bilgi sunar.

PNOĒ testinin doğru ve güvenilir sonuçlar vermesi için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır:

1- RMR testinizden önce gece boyunca 12 saatlik orucu tamamlamanız gerekir. Örneğin. Randevunuz sabah 8’deyse, bir önceki akşam saat 20.00’den sonra yalnızca su içmelisiniz.

2- Testten 12 saat önce alkol, kahve, çay veya diğer stimulanları tüketmemelisiniz.

3- Nikotin (sigara) ve alerji ilaçları test sonuçlarınızı etkileyebilir.

4- Testten en az 24 saat önce orta ve şiddetli egzersizlerden kaçınmalısınız.

VO2 Maksimum Egzersiz Testi:

VO2 Max ve aktif metabolizma testiniz için sabit bisiklet veya koşu bandı gibi bir egzersiz modalitesi seçilecektir. Yaklaşık üç dakikalık bir ısınmanın ardından egzersiz testine geçilecektir. Hızınıza devam edemeyecek kadar yorulana kadar test her dakika daha da zorlaşan bir egzersiz uygulaması ile devam edecektir. Bu testin amacı, egzersiz yaparken vücudun ne kadar oksijen emebileceğinin nefes analizini sağlamaktır.

Standart RMR tesinden önce dikkat edilmesi gereken hususlar, VO2 testi için de geçerlidir. Bu yüzden bu hususlara dikkat ederek test yaptımanız önemlidir.

PNOĒ raporunun içeriği hakkında  daha detaylı bilgi almak için, lütfen aşağıdaki linki tıklayıp örnek PDF rapor dosyasını indirin: